Spotkanie z bocianem – czwartek 26.03.

Kochane Dzieci!

Uwielbiacie zabawy przy muzyce, więc dziś przygotowałyśmy dla Was coś specjalnego. Ale zanim zabrzmią pierwsze dźwięki piosenki – rozwiążmy zagadkę. Szanowny Rodzicu, przeczytaj ją swojemu dziecku.

Ma czerwone nogi, chociaż nie zmarzł wcale
Chce zielony przysmak w mokrej trawie znaleźć
Ale przysmak skacze, w stawie sobie pływa
Co to jest za pan i jak się nazywa?

Gdyby nie wszyscy poradzili sobie z rozwiązaniem tej zagadki, to proponujemy jeszcze jedną

Mam czarno-białe ubranie
i buty czerwone.
Żaby mdleją ze strachu,
gdy spojrzę w ich stronę.

Teraz już chyba wszystko jasne – chodziło oczywiście o BOCIANA.

Obejrzyjcie Ślimaczki ilustrację bocianów i spróbujcie pełnymi zdaniami opisać ich wygląd.

Rodzicu, motywuj swoje dziecko do dłuższych wypowiedzi. Praca z ilustracją jest do tego najlepszą inspiracją. Zwróćmy uwagę na poprawność gramatyczną.

Prawidłowe zdania dzieci mogłyby brzmieć:
Bocian ma długi czerwony dziób.
Bocian ma długie czerwone nogi.
Bocian ma białe pióra.
Na skrzydłach bocian ma czarne pióra.

Jeżeli dziecko ma problem ze sformułowaniem zdania, Rodzicu, zróbcie to razem. Ważne jest, by Wasza pociecha powtórzyła samodzielnie i wyraźne zaproponowane przez Was zdanie.

A teraz czas na obiecaną piosenkę – wysłuchajcie jej razem. Poniższy link przekieruje Was bezpośrednio do nagrania.

Zapoznajcie się też z tekstem piosenki

Rodzicu, po wysłuchaniu piosenki zapytaj dziecko:

• Jakiego ptaka dzieci witały w piosence?
  • Co otrzymał bocian na śniadanie?
  • Skąd wrócił bocian?
  • Spróbujcie razem policzyć zwrotki piosenki
  • Jaki jest nastrój piosenki? Wesoły, czy smutny?

Włączcie piosenkę raz jeszcze i postarajcie się razem zanucić powtarzające się wersy.

A na koniec krótka praca plastyczna. Spróbujemy stworzyć bociana.

Przygotujcie z rodzicami: niebieską kartę, skrawki papieru w kolorze czarnym i czerwonym, dwa płatki kosmetyczne, klej, nożyczki

Z czerwonego papieru wytnij dwa długie, wąskie prostokąty, z których zrobimy nogi i jeden trójkąt na dziób.
Z czarnego papieru wycinamy półkole na skrzydło. Na jednym płatku flamastrem narysujcie oczko.
Z zielonego papieru wycinamy trawę.

Na dole niebieskiej kartki naklejamy trawę i dwie nogi bociana.

Kolejnym krokiem będzie przyklejenie płatków kosmetycznych stanowiących brzuch i głowę bociana.

Naszemu bocianowi brakuje już tylko dzioba. Ja swoją pracę wykończyłam jeszcze jednym pasmem trawy.

Praca niezwykle prosta. Mamy nadzieję, że nie sprawiła Wam trudności. Na koniec możecie wykończyć kompozycję np. kolorowymi kwiatami, słońcem i obłoczkami. Do Was należy decyzja.

Dziękujemy za dzisiejsze zabawy. Kłaniamy się niziutko p. Agnieszka Dominiczak i p. Ewelina Warchoł.