01 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Ptaków

Ptaki od wieków inspirują i fascynują ludzi – są symbolem wolności, potrafią latać, pięknie śpiewać.

Wiosna jest czasem wielu zmian. Po zimowym uśpieniu przyroda na nowo budzi się do życia – wiele ptaków powraca z ciepłych krajów, a starzy znajomi, obecni z nami cały rok, teraz zajęci są wiosennymi śpiewami. Spod śniegu zaczynają wyłaniać się pierwsze kwiaty, na drzewach pojawiają się liście. Ze swoich kryjówek wychodzą również, ośmielone ciepłym powietrzem, owady. Zobaczyć można pierwsze motyle.

Kilka ciekawostek o ptakach

Wiosną ptaki poszukują miejsc, w których mogłyby zbudować sobie swoje gniazda. Aby im w tym pomóc, już jesienią i zimą ludzie wieszają na drzewach budki lęgowe. Nie wszystkie ptaki jednak chcą w nich mieszkać, ale dla wielu budki są bardzo dużą pomocą.

Rozpoznawanie gniazd ptaków nie jest zadaniem łatwym. Zwykle gniazda są dobrze ukryte. Nie powinniśmy ich szukać celowo – po naszych śladach może przyjść jakiś drapieżnik i zniszczyć gniazdo. Niektóre ptaki budują jednak gniazda w widocznych, ale bezpiecznych miejscach, w których ptaki nie muszą się tak bardzo obawiać drapieżników, które im je zniszczą, a tym samym zabiorą potomstwo.

Dokarmiając ptaki należy być bardzo ostrożnym, żeby im nie zaszkodzić. Ptaszkom podawać można tylko odpowiednie jedzenie. Ptaki nie jedzą tego samego co ludzie, dlatego niezjedzona kanapka albo resztki z niedzielnego obiadu na pewno nie jest odpowiednim pokarmem dla nich i nie powinny znaleźć się w karmniku. Resztkami ze stołu nie należy też dokarmiać kaczek i łabędzi, które spotykamy nad wodą w miastach.

Ludzie chętnie pomagają ptakom zimą, ale niewiele osób wie, że latem również potrzebują one pomocy. Podczas gorących upalnych dni szybko wysychają kałuże i inne małe zagłębienia z wodą, a tam właśnie nasi mali skrzydlaci przyjaciele mogliby ugasić pragnienie oraz zadbać o stan piór. Warto więc latem wystawić za oknem lub w ogródku poidełko ze świeżą wodą dla ptaszków.

Wśród  liści drzew, ale nie tylko wiosną, można także usłyszeć wiele ptasich głosów, choć nie zawsze udaje się zobaczyć ptaka, który właśnie się odzywa. Wiosenne śpiewy to głównie głosy samców, oznajmiających głośno, że są, panują nad swoim terytorium i mogą przepędzić intruza. To taki znak ostrzegawczy. Ptaki mogą też głosem ostrzegać siebie nawzajem o zbliżającym się  niebezpieczeństwie, a pisklęta nawoływać się z rodzicami.

Wilga to wspaniały kolorowy ptak, który wyróżnia się wśród „naszych” ptaków, przypominając trochę swym ubarwieniem ptaki egzotyczne. Trudno się temu dziwić – niemal wszystkie kuzynki wilgi żyją w tropikach, a i ona spędza tam bardzo dużo czasu. Wilga do Polski przylatuje późno, bo dopiero w maju, a znika już na przełomie  sierpnia – września.

Wczesną wiosną można zobaczyć wracające z dalekich ciepłych krajów dymówki. To głośno szczebioczące jaskółki z długim ogonem, przypominającym małe widły. To piękne i zwinne ptaki.

Bocian biały o długich nogach i wyjątkowo długim dziobie podobny jest do swojej dalekiej krewnej – czapli, ale w odróżnieniu od czapli spotyka się go zazwyczaj na podmokłych terenach, a nie nad wodą.

Kochane dzieci, zapraszamy Was do obejrzenia fantastycznego programu o ptakach. Miłego oglądania 🙂

https://vod.tvp.pl/video/domowe-przedszkole,ptaki,54321

Wiele dzieci myli ptaki z rodziny krukowatych. Przyjrzyjcie się zdjęciom tych ptaków.

Czy teraz dostrzegacie różnice między nimi?

Połóżcie się na tapczanie, zamknijcie oczy i wsłuchajcie się w odgłosy ptaków.

https://www.youtube.com/watch?v=yiRIvZplphA

Ile ptaków udało się Wam odgadnąć po odgłosach?

Jeszcze raz posłuchajcie ich odgłosów, tym razem przed ekranem, abyście mogli zobaczyć, jak te ptaki wyglądają.

A teraz zagadki obrazkowe. Czy rozpoznajecie te ptaki? Potraficie podać ich nazwy?

Oto przygotowane dla Was kolorowanki:

http://pp15.glogow.pl/wp-content/uploads/2020/04/wróbel-i-zięba.pdf

http://pp15.glogow.pl/wp-content/uploads/2020/04/grzywacz-i-dzięcioł-1.pdf

http://pp15.glogow.pl/wp-content/uploads/2020/04/jaskółka-i-dudek-1.pdf

http://pp15.glogow.pl/wp-content/uploads/2020/04/sikorka-i-jemiołuszka-1.pdf

http://pp15.glogow.pl/wp-content/uploads/2020/04/skowronek-i-gil-1.pdf

Miłego dnia 🙂

Ewelina Narwojsz

Renata Hływa

Źródło:

google.com

vod.tvp.pl

sklep.kolormedia.pl

youtube.com

pixabay.com

printoteka.pl

miastodzieci.pl