Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale także Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Święto zostało ustanowione w 2005 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa, a od 2012 roku patronat objęła Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Ideą obchodów Dnia jest akcja zakładania kolorowych skarpetek „nie do pary” jako wyraz naszej solidarności z osobami z dodatkowym chromosomem oraz tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych.
Data obchodów Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa nie jest przypadkowa. Przypada ona na 21. dzień 3. miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21. parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia – trisomia 21.

W miniony poniedziałek wszyscy założyliśmy kolorowe skarpetki na znak naszej solidarności z osobami z Zespołem Downa. Rozmawialiśmy o tolerancji, szacunku i akceptacji wobec osób, które są inne niż my. Wykonaliśmy także prace plastyczne, których tematem przewodnim były skarpetki „nie do pary” 🙂