Zdalne nauczanie 07.04.2021 (środa)

Temat dnia: „Odgłosy zwierząt”

Witajcie Ślimaczki! Dzisiaj sprawdzimy czy dobrze znacie mieszkańców wsi i potraficie rozpoznać zwierzęta po odgłosach jakie z siebie wydają. Zaczynamy!

1. Opowieść ruchowa „W gospodarstwie” Dzieci naśladują ruchy oraz odgłosy zwierząt, podczas czytania tekstu przez rodzica.

W wiejskim gospodarstwie kogut obudził się najwcześniej. Przeciągnął się, ziewnął, rozprostował piórka, wyczyścił swój piękny czerwony grzebień na czubku głowy i wyszedł z kurnika. Słoneczko już pięknie grzało. Kogut przeszedł się po podwórku, zajrzał to tu, to tam, po czym wskoczył na płot i zapiał: kukuryku.

Kury obudziły się natychmiast, zaczęły wiercić się na grzędzie w kurniku, znosząc jajka. Kłóciły się przy tym okropnie… na całe podwórko niosło się ich gdakanie: ko, ko, ko, ko.

Nieopodal w stajni usłyszał tę kłótnię koń, zawołał kilka razy: ihaha. Wybiegł ze stajni i zaczął galopować.

Jako kolejne obudziły się świnki w chlewiku i jak to ze świnkami bywa od razu były głodne, wołały: kwi, kwi, kwi. Gdy zjadły, poszły wytaplać się w błocie.

Krowa wychyliła głowę z obory i przywitała się ze świnkami: muuuu

Całego gospodarstwa pilnował pies Burek, który, gdy tylko coś się działo, szczekał głośno: hau, hau, hau.

Aż do wieczora zwierzątka jadły, bawiły się na podwórku. A gdy słońce zachodziło, wróciły do swoich domków spać.

2. Rodzic czyta tekst jeszcze raz i zadaje następujące pytania

Pytania do tekstu:

– Jakie zwierzęta mieszkają w gospodarstwie?

– Jakie dźwięki wydają zwierzęta?

– Jak nazywają się miejsca, w których mieszkają zwierzęta?

3.  Ćwiczenia słuchowe „Odgłosy mieszkańców wsi” – dzieci odgadują nazwy zwierząt , które wydają dźwięki.  Ćwiczymy również spostrzegawczość ,podczas poszukiwań sprytnie schowanych zwierząt.

4. Zabawa konstrukcyjna „Zagroda” – dziecko buduje z klocków  lub innych materiałów zagrodę dla zwierząt.

5. Kolorowanka „Kogut”

ŹRÓDŁA