Zdalne nauczanie – 13.04.2021r. wtorek

Witamy we wtorek kochani!

Dziś poznamy słowo EKOLOGIA – jak myślicie co ono oznacza? Swoje propozycje zapiszcie na kartkach, samodzielnie lub z pomocą rodziców. Możecie również stworzyć prace plastyczne, które będą wizualizacją nowopoznanego słowa. Zachęcamy do zabawy!

Najprościej rzecz ujmując: ekologia to wszystko, co nas otacza – rośliny, zwierzęta, środowisko oraz nasz kontakt z przyrodą. W tej definicji musimy zawrzeć też wszystkie proste działania, które pomagają utrzymać dobrą atmosferę otoczenia, takie jak: segregowanie śmieci, unikanie środków chemicznych, oszczędność prądu czy nieśmiecenie. Ze względu na coraz większą degradację środowiska termin „ekologia” rozszerza się na działania, które podejmujemy w intencji ochrony natury i zbudowania lepszych relacji z otaczającym nas światem.

Po zapoznaniu z pojęciem ekologii, zapraszamy na ekologiczną bajkę edukacyjną.

Po obejrzeniu, prosimy rodziców o zadanie dzieciom następujących pytań: Jak powinien wyglądać ekologiczny dom? Czym jest recykling i segregacja śmieci? Czy takie działania są ważne dla nas i naszej planety? Dlaczego? Wymień kilka przykładów swoich ekologicznych działań.

Prosimy Was również o wykonanie zadań ze strony 62 oraz 63. Osoby, które nie mają dostępu do książek, mogą wykonać powyższe zadania, korzystając z linku zamieszczonego poniżej.

A teraz czas na ekologiczną piosenkę. Chętne dzieci mogą nauczyć się jej na pamięć. Mamy nadzieję, że przypadnie Wam do gustu.

Ci co lubią segregację
Otóż oni mają rację
Gdy w osobne pojemniki
Lecą papier, szkło, plastiki

Chociaż masz niewiele lat… x2

A recykling trudne słowo
Chodzi o to by na nowo
Z naszych śmieci zrobić coś
Papier, plastik albo szkło

Chociaż masz niewiele lat… x2

Więc dorośli oraz dzieci
Posłuchajcie
Sprawą śmieci trzeba zająć się dziś
Żeby jutro dobrze żyć

Chociaż masz niewiele lat… x3

Zachęcamy Was również do wykonania pracy technicznej pt. „Ekologiczny dom”. Wykorzystajcie w niej rzeczy, które nie są już potrzebne a z których można coś zrobić; rolki po papierze, puste kartony, nakrętki, stare płyty, wytłaczanki, opakowania po żywności… co tylko macie w domach! Liczymy na waszą niezawodną kreatywność i czekamy na fotorelacje!

A w ramach zajęć ruchowych, czeka was zadanie praktyczne… Po dzisiejszych zajęciach wiecie bardzo dużo o ekologii oraz segregowaniu śmieci. Waszym zadaniem będzie więc segregacja w domach. Pomóżcie rodzicom spakować to, co nie jest Wam już potrzebne i powiedzcie im w jakich koszach powinni to umieścić. Wiemy, że świetnie dacie sobie z tym radę 🙂

Na koniec zapraszamy na grę interaktywną, która pozwoli Wam utrwalić poznane już głoski.

Pozdrawiamy Was wszystkich serdecznie!

Natalia Konopacka i Danuta Przytulska

Źródła: youtube,com, view.genial.ly