Zdalne nauczanie – poniedziałek 06.04.2020 r.

Kochani witamy Was w poniedziałkowy poranek i zapraszamy do zabawy.

Zabawa ruchowa na dobry dzień

1. „Wyścig żółwi”
Zabawa do której zapraszamy całą rodzinę, jest przy niej sporo śmiechu, a dzieciaki lubią ją powtarzać i bić swoje rekordy. Będziecie  potrzebowali tylko woreczka z grochem.  A teraz reguły gry! Na mecie ustawiają się gracze. Każdy zawodnik na plecach ma balast w postaci woreczka. Każdy porusza się na czworaka najszybciej jak potrafi. Gdy woreczek spadnie zaczynamy od miejsca dokąd żółw dotarł. Dzieciaki lubią poprawiać swój rekord i próbować dojść za każdym razem dalej. I tak zabawa może trwać naprawdę długo.

2. „Przeprawa przez rzekę”
Wyobraźcie sobie, że przez Wasz pokój przepływa rzeka. Musicie przejść na drugą stronę skacząc po kamieniach, ale tak, aby nie wpaść do wody. Czym są kamienie? Poduszkami lub innymi kawałkami materiału. Rozłóżcie je na podłodze tak, aby przejście po nich nie było zbyt łatwe. I po każdym prawidłowym przedostaniu się na drugi brzeg zmieniajcie ustawienie. Oczywiście na trudniejsze, tak jakby to był kolejny poziom do przejścia w grze.

Przygotowałam dla Was na dzisiaj parę zagadek, posłuchajcie:

W jednym pudełku mieszka ich wiele
A do tych krążków śpieszy pędzelek
(farby)

Jak się nazywa cienka i zwiewna
Sukienka dla każdego okienka?
(firanka)

Zrobi fryzurę, ładnie ostrzyże
Czy już wiesz kto?
(fryzjer)

Tuż przy ziemi niziutko,
płatki z łodyżką krótką.
Fioletowe, wesołe, bo to przecież…
(fiołek)

To dobrze znana
roślina strączkowa,
może być „Jaśkiem”
albo szparagowa.
(fasola)

Łatwa zagadka – krzesło dla dziadka.
(fotel)

Czy domyślacie się co może łączyć te odpowiedzi?
Brawo! Wszystkie zaczynają się na literę F, dzisiaj właśnie zapoznamy się z nią bliżej.

Przyjrzyjcie się jak wygląda litera F, f i napiszcie ją palcem na podłodze, na ścianie, w powietrzu.

A teraz podzielcie słowa: farba, fasola, foka
– na sylaby, a jeżeli potraficie to także na głoski
– policzcie ile sylab i głosek jest w każdym wyrazie
– wymyślcie inne wyrazy rozpoczynające się głoską f

Posłuchajcie krótkich zdań i policzcie ile jest wyrazów zaczynających się na literę F w każdym z nich.

Siedzi foka na fotelu, trzyma płetwę w swym portfelu. Ma tam fotki, autografy no i farby do żyrafy.(4)

Fafik dostał dziś od Felka trzy i pół wafelka. Teraz piesek wcina wafle, aż furkoczą fafle (fafle -określenie górnych warg psa). (4)

Podskakuje wrak na fali, fala w burtę wraku wali… Czy ten wrak się nie rozwali? Nie! Bo choć wrak jest guzik wart, to od lat mu sprzyja fart.(3)

Siostra Wici, panna Wika, z wielką frajdą kozły fika, goniąc zwinnie ową Wicię, która zwiewa po suficie. (2)

Wykonajcie zadania w kartach prac

Zabawa badawcza „F jak fasola”

Zachęcamy Was do założenia własnej hodowli fasoli.

Potrzebne Wam będzie:
– 3 nasiona fasoli (proponuję fasolę „Jaś”, bo nasiona są duże i dobrze widoczne są ich wszystkie części oraz zmiany w nich zachodzące, ale inne odmiany są również dobre)
– słoik
– podstawka/miseczka pod słoik
– gaza
– gumka recepturka

Wykonanie:
Gazę złożoną 2 razy naciągnijcie na słoik i przymocujcie gumką. Palcem delikatnie wciśnijcie gazę do środka słoika, by powstał dołek, w którym należy umieścić nasiona. Do słoika wlejcie wodę tak, aby nasiona były cały czas wilgotne. Tak przygotowany słoik postawcie na jakimś podstawku, ponieważ gaza nasiąka wodą i za jej pośrednictwem woda spływa do spodeczka.

Obserwujcie kolejne etapy wzrostu waszej roślinki – to naprawdę bardzo ekscytujące doświadczenie.

Każdego dnia oglądajcie ją dokładnie i opisujcie jakie zmiany zauważyliście.

Życzymy powodzenia i z niecierpliwością czekamy na efekty Waszego doświadczenia.

Ściskamy mocno
Aneta i Ania