Zdalne nauczanie – wtorek 14.04.2020 r.

Dzień dobry we wtorek Kreciki!

Mamy nadzieję, że święta minęły Wam w cudownej atmosferze, troszkę odpoczęliście i nabraliście sił na nowy tydzień zdanej nauki. Dzisiaj poznamy nową literkę. Gotowi? Świetnie!

Zacznijmy więc od zabawy ruchowej. Wyobraźcie sobie, że przez Wasz pokój przepływa rzeka. Długi, rwący potok rozciąga swoje brzegi od stołu, aż do kanapy. Musicie przejść na drugą stronę skacząc po kamieniach, ale tak, aby nie wpaść do wody. Czym są kamienie? Poduszkami lub innymi kawałkami materiału. Rozłóżcie je na podłodze tak, aby przejście po nich nie było zbyt łatwe. Po każdym przedostaniu się na drugi brzeg zmieniajcie ustawienie. Oczywiście na trudniejsze, tak jakby to był kolejny poziom do przejścia w grze.

Skoro troszkę się już poruszaliśmy, wysłuchajcie proszę teraz krótkiej zagadki:

Kolczasty zwierzak ma z igieł kubraczek. Latem drepcze po borze, zimą śpi w leśnej noże.

Czy wiecie o kim mowa? Brawo! To jeż. Spotkaliście kiedyś jeża? Jak wygląda? A gdzie można go spotkać?

Na jaką literę zaczyna się wyraz jeż? Świetnie to litera J! Dzisiaj poznamy ją bliżej.

A teraz podzielcie słowo jeż na sylaby, jeżeli potraficie to także na głoski. Policzcie ile sylab oraz głosek zawiera to słowo. Spróbujcie znaleźć jak najwięcej wyrazów rozpoczynających się od głoski J. Może w swoim otoczeniu znajdziecie kilka przedmiotów, które zaczynają się na tą właśnie literę?

Przyjrzyjcie się uważnie jak wygląda litera J, j i napiszcie ją palcem w powietrzu, na podłodze, na plecach taty lub mamy. Zwróćcie uwagę na odpowiedni kierunek pisania.

Teraz troszkę się poruszamy

• znajdźcie trochę wolnego miejsca, np. na dywanie i chodźcie w rytm muzyki drobnymi krokami (tak jak jeże) w różnych kierunkach. Na ciszę w muzyce (rodzice, zatrzymajcie proszę kilka razy muzykę) – kucnijcie i schowajcie głowę – udając jeża. Po chwili znów zacznijcie maszerować.
  • uderzajcie palcami w podłogę – naśladując tupanie jeża

Wykonajcie zadania w kartach pracy

1. Pokolorujcie tylko pola z literami J i j
  • „Śmieszny alfabet”

Za pomocą kredek, flamastrów lub farb dorysujcie brakujące elementy i przekształćcie literę J w dowolny przedmiot.

• Podzielcie wyrazy na sylaby i pokolorujcie obrazki rozpoczynające się na literę j

Na poobiednią relaksację polecamy Wam do wysłuchania bajkę o Kotku Nieśmiałku.

Dobrego dnia kochani. Ściskamy Was mocno.

Anna Burbulak i Aneta Lepioszka

Źródła: