Zdalne nauczanie czwartek 02.04.2020r.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto to wypada 2 kwietnia w rocznicę sławnego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena i zostało ustanowione, aby promować piękną literaturę oraz grafikę dla dzieci.

Autor ten stworzył takie utwory jak „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka”, „Dziewczynka z zapałkami”, „Królowa Śniegu” czy „Księżniczka na ziarnku grochu”.

Jest to świetna okazja,  aby oderwać dzieci troszkę od bajek w telewizorach i aby pokazać, na czym polega magia ukryta w książce. Z pewnością wspólne czytanie baśni, bajek i czarodziejskich opowieści okaże się niezwykłym przeżyciem także i dla rodziców. Przy okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, możemy kontynuować akcję społeczną „Cała Polska czyta dzieciom” organizując „Dzień głośnego czytania z rodzicami”. Z tej okazji zachęcamy Was drogie dzieci i rodzice do wspólnego czytania. Po przeczytaniu bajki, baśni drogi rodzicu porozmawiajcie na temat przeczytanego utworu.

• ulubionej bajki, baśni oraz
  • stworzenia pracy plastycznej na temat ,,Moja ulubiona postać z bajki”

Prace prosimy o przesłanie na adres ewelinaz0808@wp.pl

„Smutna książeczka” to wierszyk dla dzieci, który ma na celu ukazać niewłaściwy sposób korzystania z książek

„Smutna książeczka”

Autor: Olga Adamowicz

Pewnego dnia ze swej półeczki,
skoczyły na ziemię wszystkie książeczki.
Razem tańczyły, razem śpiewały,
I bardzo dobrze się rozumiały.
Lecz jena książeczka w kącie została,
taka samotna i taka mała.
Bo wczoraj Basia, jedna z dziewczynek,
karteczki z niej powyrywała
i długopisem strony popisała.
Cichutko w kącie książeczka płakała,
bo do czytania się nie nadawała.
Pamiętajcie zatem dzieci kochane,
że książeczki chcą i lubią być szanowane.

Zabawy z książką

1.Zabawa ,,Mała czy duża?”

Do tej zabawy będziecie potrzebować kilku książek w różnych rozmiarach. Zadaniem dzieci jest ich układanie od największej do najmniejszej i odwrotnie lub od najcieńszej do najgrubszej.

2.Zabawa ,,Szpital chorej książeczki”

Jeśli w domu macie ,,chorą” książeczkę to można ja wspólnie z rodzicami naprawić.

3. Zabawa ,,Z książką na głowie”

Jest to nic innego jak wyścigi z książką na głowie. Oczywiście książkę najlepiej zastąpić starymi zeszytami, bo podczas zabawy niejednokrotnie spadną dzieciom z głowy. Dlatego w tym przypadku bezpieczniej będzie użyć starych zeszytów…

4. Zabawa plastyczno-techniczna ,,Zakładka do książki”

Podczas Dnia Książki można zrobić swoją własną zakładkę do książki dowolną techniką. Przed przystąpieniem do pracy można wspólnie omówić do czego taka zakładka jest potrzebna. Kochani do tego przyda się Wam ten wierszyk o zakładce.

„Zakładka”

Autor: Olga Adamowicz

Bardzo często do rączek, dzieci biorą wiele książek.
Bajeczki, opowiadania – szkolne lektury do czytania.
Gdy część książeczki przeczytają, to ją szybko zamykają,
a gdy sięgają po nią po chwili, nie wiedzą gdzie czytać książkę skończyli.
Dlatego dla Was jestem ja – zakładka mała i kolorowa.
Zaznaczę stronę w Twojej książeczce, byś czytać nie musiał jej od nowa.
Więc niech nie kończy się Twoje czytanie, przez rogów kartek zaginanie.
Weź mnie do ręki i połóż tam, gdzie książkę czytać skończyłeś sam.
Bo ja, zakładka – kartek obrońca, zostaję w książce zawsze – do końca
Będę Ci służyła przez długie lata, ale wiedz również o tym że,
Ja tak, jak każda Twoja książeczka zadbana i ładna zawsze być chce.

5. Posłuchajcie również pięknej piosenki o baśniach.

Ewelina Depta „Podróż do krainy bajek”

Do napisania dzisiejszych zabaw wykorzystałyśmy inspiracje ze strony przedszkolankowo.pl

Życzymy Wam miłego dnia.

Ewelina Narwojsz i Ewelina Siedy